Kiedy opłaca się ocieplać dom styropianem grafitowym?

Kiedy opłaca się ocieplać dom styropianem grafitowym?

Obecnie dominują trzy główne materiały do ocieplania budynków – styropian, wełna mineralna i pianka PUR. Najczęściej używa się styropianu ze względu na jego niską cenę, łatwą obróbkę i możliwość samodzielnego położenia. Kolejny dylemat dotyczy wyboru określonego styropianu. W tym wpisie znajdziesz informacje na temat opłacalności zastosowania styropianu grafitowego.

Przenikalność ciepła styropianu grafitowego

Styropian grafitowy powstaje tak samo, jak styropian biały. W procesie produkcji dodawany jest grafit, który stwarza charakterystyczny, szary kolor i wpływa na izolację termiczną.  Głównym parametrem każdego materiału ociepleniowego jest współczynnik przewodzenia ciepła. Biały styropian osiąga go w wielkości od 0,031 do 0,033 W/(m·K) oraz 0,038 do 0,045 W/(m·K) w produktach do ocieplania fasad. Styropian grafitowy ma współczynnik przenikania na poziomie 0,031-0,032 W/(m·K). Choć ta różnica może wydawać się niewielka, przy porównaniu różnych produktów okazuje się, że w praktyce może ona wynosić nawet około 35%. To wszystko wpływa na grubość ocieplenia, która coraz częściej jest poważnym problemem inwestorów.

Styropian grafitowy w budownictwie standardowym

Styropian grafitowy spełnia wymagania, jakie stawia się materiałom przeznaczonym do termomodernizacji. Dzięki doskonałym właściwościom izolacyjnym był on stosowany głównie w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Obecnie używa się go także w obiektach standardowych pomimo tego, że kosztuje więcej od styropianu białego. Wynika to z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Wymagania dotyczące izolacyjności ścian, dachów i stropodachów z roku na rok są coraz większe. Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie budynki muszą być obligatoryjnie wznoszone w standardzie pasywnym lub zeroenergetycznym. Dlatego właśnie inwestorzy coraz częściej decydują się na styropian grafitowy. W przypadku tradycyjnych form ocieplenia takie zmiany wymuszają większą grubość izolacji, co przekłada się na ilość materiału czy ograniczenie dostępu światła dziennego do wnętrza.

Czy styropian grafitowy jest drogi?

Styropian grafitowy jest droższy od styropianu białego, dlatego wciąż oba te materiały są ze sobą zestawiane i porównywane. Jednak różnica w cenie jest niewielka. Obecnie opłaca się w niego inwestować praktycznie w każdym przypadku. Mniejsza grubość izolacji i lepsze parametry to cechy, które mają znaczenie przy ocieplaniu każdego budynku. Może też okazać się tak, że przez niższą grubość całkowita cena izolacji będzie porównywalna ze styropianem białym. Przenikanie ciepła wpływa na utrzymywanie energii w domu, a to z kolei  na koszty ogrzewania. Zastosowanie lepszego materiału zawsze zwraca się po pewnym czasie w postaci niższych rachunków.