Jak poprawnie nakładać tynki elewacyjne?

Właściwe nałożenie tynku elewacyjnego jest niezwykle ważne. To właśnie on odpowiada za ochronę warstwy dociepleniowej przed działaniem promieniowania UV, a także czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Dodatkowo w zależności od wybranego produktu umożliwia również zapewnienie elewacji ładnego wyglądu. Aby jednak tynk właściwie spełniał swoje zadanie, konieczne jest jego odpowiednie nałożenie. W jaki sposób trzeba to zrobić?

Podstawowe informacje dotyczące nakładania tynków

Przede wszystkim przed rozpoczęciem nakładania tynku należy odpowiednio przygotować pod niego ściany obiektu. Te powinny zostać wyrównane. Ważne jest też to, aby przed położeniem na nie produktu były suche. Warto także zastosować specjalny podkład tynkarski, dzięki któremu wzbogacamy grunt piaskiem kwarcowym, pozytywnie wpływającym na przyczepność opisywanego produktu. Trzeba pamiętać o tym, aby zaplanować pracę na odpowiedni dzień — dobrze, jeśli nie będzie ani zbyt gorąco, ani za zimno. Odpowiednia temperatura do nakładania tynku mieści się między 5 a 25°C.

Kolejny krok to przygotowanie tynku zgodnie ze wskazówkami producenta. Należy pamiętać, że kluczowe jest jego odpowiednie wymieszanie. To, jak powinno wyglądać nakładanie opisywanego produktu, w znacznej mierze zależy od jego rodzaju. Możemy aplikować produkt zarówno ręcznie, jak i mechanicznie, wykorzystując w tym celu pistolet tynkarski.

Na co zwrócić uwagę wybierając tynk elewacyjny?

Poszukując odpowiedniego produktu zabezpieczającego warstwę dociepleniową obiektu, powinniśmy zwrócić uwagę na warianty odporne na zarysowania, a także uderzenia czy zabrudzenia. Takimi cechami odznaczają się m.in. tynki Kosbud. Dzięki nim zyskamy pewność, że elewacja przez długi czas będzie ozdobą wybranego obiektu.