Jak dobrać pokrycie do konstrukcji dachu?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu. To właśnie dzięki niemu w znacznej mierze można się ochronić przed zimnem, deszczem, śniegiem czy wiatrem. Wpływa on również na to, jak wygląda cały wybudowany obiekt. Podczas zakupu jego pokrycia warto więc zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne, a także estetykę wybranych elementów. Niezwykle ważne jest też ich dopasowanie do konstrukcji dachu. Jak to zrobić?

Ciężar pokrycia dachowego — to warto wiedzieć!

Na rynku można znaleźć wiele odmiennych pokryć dachowych. Podczas dopasowywania ich do konstrukcji dachowej trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na ich ciężar. Jeżeli wybierzemy opcję o zbyt dużej wadze, konstrukcja może zostać uszkodzona. Warto więc mieć na uwadze, że dostępne warianty dzieli się na:

  • pokrycia ciężkie, wśród których wyróżniane są: dachówki ceramiczne i cementowe, a także łupek kamienny;
  • pokrycia lekkie, np. gont bitumiczny, blachodachówka czy papa.

Jeżeli zależy nam na tym, aby wykorzystać cięższe pokrycia dachowe, musimy najpierw zadbać o wykonanie odpowiedniej więźby dachowej. Im wytrzymalsza będzie, tym na cięższe pokrycia możemy się zdecydować.

O czym jeszcze pamiętać, dopasowując pokrycie dachu do jego konstrukcji?

Warto także pamiętać o tym, że wybrany materiał powinien być dopasowany do kształtu dachu. W przypadku opcji tradycyjnych sprawdzą się pokrycia tworzone z większych elementów. Z kolei, jeżeli mamy do czynienia z wieloma załamaniami połaci albo niecodziennym kształtem dachu, postawmy na opcje mniejsze, np. dachówki karpiówki. Podczas wyboru pokrycia dachowego ważny jest też kąt nachylenia połaci. Im będzie on mniejszy, tym całość powinna być bardziej szczelna. To da pewność, że nawet podczas trudnych warunków atmosferycznych, dach spełni swoje zadanie.