Jak dbać o dach pokryty dachówką?

Dach wykonany z dachówki zaliczany jest do najtrwalszych i jednocześnie najbardziej estetycznych. Przez pierwsze lata od położenia, dach nie wymaga zbyt dużej uwagi ze względu na pokrycie dachówki ceramicznej warstwą angoby lub glazury, która stanowi ochronę przed zabrudzeniami. Trzeba jednak pamiętać o czyszczeniu rynien oraz wykonywaniu regularnego przeglądu dachu, co uchroni go przed ewentualnymi usterkami i zanieczyszczeniami.

Czyszczenie i konserwacja dachówki ceramicznej

Na rynku dostępna jest szeroka oferta pokryć dachowych, ale to dachówka ceramiczna ze względu na swoje właściwości i estetyczny wygląd cieszy się największym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Ponadto dachówka tego typu jest wytrzymała i ekologiczna. Jednak po kilku latach użytkowania wymaga kilku zabiegów konserwacyjnych, dzięki którym odzyska dawny blaski. Zanieczyszczenia oddziałujące na dachówkę sprawiają, że nawet najmniejsze drobinki kurzu dostają się w jej porowatą, naturalną strukturę, co wpływa na estetykę. Dachówki pokryte powłoką zabezpieczającą, w tym glazurą są znacznie lepiej chronione. Śliska powierzchnia sprawia, że brud jest wpłukiwany wraz z deszczem i nie porasta jej mech. Jednak po pewnym czasie i tak pojawi się nalot w postaci porostów, glonów i pleśni. Aby zapobiec ich osadzaniu warto zastosować specjalistyczne środki zawierające żywe kultury bakterii, które wyjadą glony. Dzięki temu dach będzie znów wyglądać jak nowy.

Częstotliwość sprawdzania dachu

Standardowe kontrole dachu powinny odbywać się raz na rok. Dokładniejsze z kolei raz na pięć lat. Wtedy warto sprawdzić izolację i usnąć ewentualne ubytki, kolor dachówki oraz ogólny stan pokrycia dachowego. Dzięki tej kontroli unikniemy poważniejszych awarii, które mogłyby doprowadzić do znacznych ubytków cieplnych, pojawienia się nieszczelności i zacieków oraz rozprzestrzenienia się mchu lub innych nalotów.