Jak często należy przeprowadzać konserwację dachu?

Poszycie dachowe może być wykonane z różnych materiałów, które dobierane są do kształtu, wielości szkieletu zwieńczenia domu. Choć z zasady jego trwałość liczona jest w dziesiątkach lat, praktycznie każdy dach wymaga od czasu do czasu przeprowadzania prac konserwacyjnych. Na czym one polegają?

Kiedy należy przeprowadzić konserwację dachu?

Przeglądy dachu to rzecz, którą zwykle traktuje się po macoszemu. Właściciele domów jednorodzinnych, obiektów mieszkalnych pamiętają o przeglądach kominiarskich, sprawdzania pracy ogrzewania C.O. a o sprawdzeniu stanu pokryć dachowych zdają się nie pamiętać, a nawet zachowywać się, jakby czynność ta była zbędna. Sytuacja ta jest odmienna tylko, gdy mamy do czynienia z budynkami, które miały wymieniane pokrycie dachowe, bądź nowobudowanymi, których pokrycie dachowe objęte jest gwarancją.

Przegląd dachu zgodnie z przepisami w przypadku pokryć na gwarancji należy wykonywać co pięć lat. Starsze dachy poza okresem gwarancyjnym trzeba sprawdzać co dwa lata.

Dlaczego konserwacja dachu jest ważna?

Pilnowanie przeprowadzania prac konserwacyjnych dachu pozwala zachować estetyczny wygląd, a także wszystkie parametry pokrycia gwarantowane przez producenta w obszarze termoizolacji i wytrzymałości przez cały okres użytkowania budynku. Biorąc pod uwagę ciągłe wystawienie dachu na bezpośrednie działanie skrajnie niebezpiecznych czynników atmosferycznych , silnych wiatrów, gradobicia okresowy przegląd stanu dachu pozwoli dostrzec usterki w pokryciu na tyle wcześnie, że ich naprawa nie będzie kosztowna i problematyczna. Poza oceną wizualną stanu dachu w trakcie prac konserwacyjnych oczyszcza się dach z liści, gałęzi, ziemi, a także różnego rodzaju nalotów organicznych przy użyciu miękkiej szczotki z wodą lub myjką ciśnieniową, z użyciem chemii do mycia powierzchni powlekanych, a na koniec pokryciu ewentualnych rys, uszkodzeń w powłoce farby poprzez malowanie dachu w miejscach narażonych na zniszczenie.