Dachówka karpiówka – efektowne pokrycie dachowe 

Dachówka karpiówka to jeden z najbardziej znanych rodzajów dachówki. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi, przypominającemu rybią łuskę. Dzisiaj na rynku dostępnych jest wiele odmian karpiówki, różniących się nieco kształtem, kolorem i materiałem, z jakiego są wykonane. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym niezwykle efektownym rodzaju pokrycia dachowego? Przeczytaj nasz krótki wpis. 

Dachówkę karpiówkę najczęściej wykonuje się z ceramiki lub cementu. Jest ona bardzo wytrzymała i ma uniwersalne zastosowanie w różnych rodzajach dachów. Zastosowanie powłok z glazury i angoby zabezpiecza dodatkowo przed czynnikami atmosferycznymi. Wymiary karpiówki to zwykle 380 × 180 × 10 mm. Na rynku można znaleźć także karpiówki połówkowe, których szerokość jest o połowę mniejsza. Zazwyczaj dachówka karpiówka ma płaski profil, chociaż na rynku można znaleźć karpiówki szczotkowane lub zdobione na różne sposoby. Jej górna część zakończona jest prostą krawędzią, wyposażona w dwa otworki wykorzystywane przy montażu. Dolna część jest bardziej lub mniej zaokrąglona (czasem zakończona ostro lub prosto). 
Istnieją dwa sposoby montowania dachówki karpiówki: „na łuskę” i „na koronkę”. Pierwszy oznacza, że na łacie zakłada się jeden rząd dachówek, a kolejny montuje się w taki sposób, by dachówki zachodziły na około połowę dachówek pierwszego rzędu i były przesunięte o połowę szerokości dachówki. Drugi sposób polega na tym, że do każdej łaty montuje się dwa rzędy dachówek, drugi rząd przesunięty jest o połowę szerokości dachówki względem poprzedniego. Należy pamiętać, że pierwszy sposób wymaga dwa razy więcej łat. 

Gdzie można wykorzystać karpiówkę? 

Budowa i wielkość karpiówki umożliwia pokrycie dachów i elementów architektonicznych o skomplikowanych kształtach i dużych spadkach. Popularnym zastosowaniem tego rodzaju pokrycia dachowego jest wykorzystanie go w elemencie architektonicznym zwanym wolim okiem, wyglądkiem lub dymnikiem. Na rynku można dostać także dachówki karpiówki ze specjalnym zastosowaniem do odmiennych miejsc: dachówki gąsiorowe, okapowe i wyrównawcze.