Dachówka ceramiczna czy betonowa? Którą wybrać?

Dachówka to jedno z najbardziej eleganckich, a zarazem wytrzymałych pokryć dachowych. W parze z ceną idzie wyjątkowa jakość i solidność, a także gwarancja użytkowania przez długie lata. Dwa najczęściej stosowane rodzaje dachówek to dachówki ceramiczne i betonowe. Sprawdź, czym charakteryzuje się każda z nich.

Charakterystyka dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna wypalana jest specjalnych piecach w wysokiej temperaturze, powodującej twardnienie oraz scalanie składników. Wypalana jest z gliny z domieszką minerałów lub tlenków metali, bądź rozdrobnionym szkliwem z dodatkami. Odporna na czynniki atmosferyczne dobrze znosi silne nasłonecznienie, wiatr, grad, śnieg, duże opady deszczu, czy duże wahania temperatur. Jest niepalna, a zatem bezpieczna, oraz mrozoodporna. Specjalna powłoka dachówki ceramicznej gwarantuje jej niską nasiąkliwość i zabezpiecza ją przed wchłanianiem wody.

Dachówka ceramiczna jest również nie tylko niezwykle estetyczna, lecz wytrzymała: może przetrwać ponad 50 lat w nienaruszonym stanie. Zapewnia największą izolację akustyczną, ze względu na duży ciężar materiału, co jest szczególne ważne na poddaszu użytkowym. Elegancka i stylowa, dostępna jest w wielu wzorach oraz kolorach. Jej kolor nie zbleknie, jej powłoka nie złuszczy się, a dachu nie pokryje mech i nie będzie gromadził się na nim brud.

Czym charakteryzują się dachówki betonowe?

Drugim rodzajem dachówek są dachówki betonowe, produkowane z cementu, piasku oraz dodatków. Są cięższe i bardziej masywne od ceramicznych, a także dostępne w ograniczonej ilości odcieni czerwieni, brązów, szarości oraz grafitów. Aby wzmocnić ich walory estetyczne, dachówki betonowe pokrywa się dwukrotnie akrylową powłoką, które chroni również przed powstawaniem na powierzchni dachówki białych wykwitów wapiennych.

Dzięki specjalnemu zabezpieczeniu, dachówek betonowych nie porasta mech i nie stają się one zbyt nasiąkliwe. Dachówki betonowe z powłoką polimerowo-akrylową charakteryzują się aksamitnym połyskiem, trwałymi oraz intensywnymi kolorami. Wyróżnia się  dachówki betonowe zakładowe o różnych kształtach, z podwójnymi wyżłobieniami na dwóch bocznych krawędziach oraz zakładane rowkami jedna na drugą.

Wybór między dachówką ceramiczną lub betonową w dużej mierze zależeć będzie od środków, które możemy przeznaczyć na pokrycie dachowe. Ceramiczna dachówka bowiem, ze względu na swoją estetkę, jest nieco droższa, przy czym oba rodzaje dachówek, betonowa i ceramiczna, są tak odporne na uszkodzenia, wytrzymałe oraz solidne.