Budowa dachu krok po kroku

Dach, aby służył przez wiele lat, musi być właściwie wykonany. Ale co to oznacza tak naprawdę? Sprawdźmy, jak przebiega realizacja krok po kroku.

Powstanie dachu

Realizację dachu rozpoczyna zawsze jego projekt. Ten musi uwzględniać przede wszystkim element nośności. Więc jeśli jesteśmy zainteresowani np. fotowoltaiką, wtedy należy uwzględnić to w obliczeniach. Kolejną sprawą jest dobór właściwych materiałów, w które zaopatrzymy się u dostawcy BAUTOP. Poprzez to należy rozumieć kilka ważnych elementów. Przede wszystkim najwyższej jakości drewno konstrukcyjne. Musi być solidne, zdrowe i właściwie zaimpregnowane. W innym wypadku będzie stwarzać zagrożenie życia. Kolejną sprawą jest rodzaj pokrycia, na które się zdecydujemy. Może to być dachówka ceramiczna brass, mogą to być też gonty bitumiczne czy papa lub blachodachówka. Każde charakteryzuje się innymi parametrami jak waga i trwałość. Kolejną sprawą jest docieplenie, które powinno maksymalnie minimalizować straty ciepła w okresie grzewczym. Nie mniej istotne jest zlecenie realizacji odpowiedniej firmie budowlanej, która wszystko wykona zgodnie z projektem oraz w najwyższym standardzie.

Modernizacja a budowa dachu

Trochę odmiennie wygląda sprawa w przypadku dachów starych. Co do zasady, proces będzie wyglądał podobnie. Najpierw trzeba ocenić nośność całości, jeśli chcemy zmienić pokrycie z gontów na dachówkę i zamontować panele słoneczne. Niekiedy konieczne będzie dodanie pewnych elementów, aby nośność została poprawiona. Czasem jednak ocena stanu nie pozwala na dalsze prace i wymagana jest całkowita wymiana więźby na nową. Podobnie będzie w sytuacji, gdy zapragniemy zmienić dach płaski na spadzisty, a przestrzeń uzyskaną w tym procesie zagospodarować na strych lub pomieszczenia mieszkalne. Niekiedy więc krok ten będzie diametralnie inny. Standardowo należy ocenić stan ciągłości pokrycia i w razie konieczności wymienić jego fragment lub całość na nowe. Podobnie sprawa wygląda w przypadku docieplenia, którego stan należy zweryfikować.